Tegoroczne przedwiośnie, jak zwykle ma do zaoferowania coroczny dylemat – kiedy zmienić opony na letnie? Jest to pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zasada, jaką powinniśmy się kierować mówi, iż lepiej jest zbyt późno dokonać tej zmiany, niż za wcześnie.
Czy lepiej kupić opony całoroczne, czy letnie oraz zimowe?
Opony są nieodłącznym elementem każdego samochodu, a bez nich jazda jest niemożliwa. Właśnie dlatego warto zainwestować w porządne opony, które posłużą nam przez wiele, wiele lat. Opony letnie, zimowe i całoroczne to trzy rodzaje ogumienia, na które może zdecydować się kierowca. Ich przeznaczenie wydaje się całkiem logiczne. Opony zimowe należy stosować, gdy temperatura za oknem drastycznie spada, pojawiają się częste deszcze, pada śnieg, a na ulicach zaczyna się robić ślisko. Zadaniem opon zimowych jest zagwarantowanie kierowcy bezpieczeństwa i utrzymanie pojazdu na określonej trasie. Opony letnie są natomiast idealne, gdy na dworze jest gorąco, gdyż są niezwykle twarde, a także odporne na działanie wysokich temperatur. Istnieje jeszcze jeden rodzaj opon, które nadają się do jazdy zarówno latem, jak i zimą, a są to opony całoroczne. Zastanawiasz się teraz pewnie, co powinieneś wybrać? Przeczytaj ten artykuł do końca!
Jakie są cechy poszczególnych rodzajów opon?
Należy zacząć od tego, że zima jest bardzo wymagającą porą roku. Opady śniegu, marznącego deszczu oraz niska temperatura skutecznie utrudniają panowanie nad samochodem. Przeznaczone do jazdy w najtrudniejszych warunkach opony zimowe posiadają charakterystyczną konstrukcję bieżnika oraz specjalną mieszankę surowcową, które w znacznym stopniu ułatwiają jazdę, poprawiają przyczepność, redukują hałas i optymalizują osiągi na śniegu i błocie. Inwestycja w profesjonalne i solidnie wykonane opony zimowe sprawi, że Twoje auto będzie mogło bezpiecznie przemieszczać się po polskich drogach – zarówno tych krajowych, autostradach, czy ekspresówkach. Z pewnością chociaż raz w życiu zdarzyło Ci się jechać samochodem po oblodzonej drodze, a zamiast opon zimowych posiadałeś te letnie. Pamiętasz, jak Twój samochód się ślizgał, a hamulec nie chciał pracować prawidłowo? Oszczędź sobie tych nerwów i w odpowiednim czasie wymień opony na odpowiednie.
Opony letnie nie są muszą być aż tak wymagające, jak jest w przypadku zimowych. Zostały one skonstruowane w taki sposób, że bieżnik posiadania mniejszą liczbę nacięć, a sama guma jest niebywale twarda i odporna na wysoką temperaturę. Korzystanie z opon letnich w porze zimowej sprawia, że auto traci przyczepność, a droga hamowania znacznie się wydłuża, co może doprowadzić do groźnego wypadku.
Istnieje również trzecie rozwiązanie, na które decyduje się część kierowców. Tym rozwiązaniem jest inwestycja w opony całoroczne. Ich skład został tak skomponowany, aby doskonale spisywały się zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych. Wydaje Ci się, że to rozwiązanie idealne? Warto zauważyć i dokładnie przeanalizować, jakie plusy oraz jakie minusy, niesie za sobą korzystanie z tego typu ogumienia. Dobrej jakości opony całoroczne nie należą (a przynajmniej nie powinny należeć) do najtańszych. Poza tym ich bieżnik zetrze się znacznie szybciej, niż w przypadku opon letnich oraz opon zimowych. Ich zaletą jest natomiast fakt, że zaoszczędzimy sporo czasu i pieniędzy u wulkanizatora.