Kierowco, czy wiesz jakich świateł powinieneś używać w konkretnych sytuacjach? Kiedy powinny być to światła dzienne, drogowe, a kiedy mijania?
Obowiązek jazdy ze światłami przez całą dobę
Polscy kierowcy mają obowiązek jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę. Według danych, dzięki temu udało się zmniejszyć ilość wypadków o ok. 10%. W wielu pojazdach światła włączają się automatycznie, po uruchomieniu silnika. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ możemy w ten sposób ograniczyć ilość zapominalskich kierowców, którzy nie są widoczni na jezdni. Automatycznie uruchamiają się światła dzienne, potrzebujące najmniej energii. Warto wiedzieć, że tych świateł powinno się używać wyłącznie w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od świtu do zmierzchu. Jeśli natomiast w czasie podróży napotkamy na deszcz, śnieg czy mgłę, kierowca powinien przełączyć światła z drogowych na mijania. Pozostają jeszcze światła przeciwmgłowe. Są one umieszczone w dolnej części pojazdu, dzięki czemu zniwelowany jest efekt odbijania promieni świetlnych od mgły. Doskonale radzą w sobie w warunkach trudnych, podczas intensywnych opadów i mgły. Warto wiedzieć, że można używać ich wyłącznie w momencie, gdy widoczność nie prze przekracza 50 m. Dodatkowo można używać ich także od zmierzchu do świtu na krętej drodze.
Światła od jazdy dziennej – czym są i kiedy ich używać?
Z reguły są to światła, które zużywają mniej energii niż światła mijania. Fakt ten powoduje, że zużywają one o wile mniej paliwa. Niesyty należy pamiętać, że to oszczędność nie wpłynie znacząco na nasz portfel. Światła do jazdy dziennej mają na celu zapewnienie widoczności auta dla innych uczestników ruchu, a nie jak mogłoby się wydawać do oświetlana drogi przed nami. W związku z powyższym należy zapamiętać, że światła do jazdy dziennej powinny być używane do jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza – od świtu aż do zmierzchu. Dla bezpieczeństwa należy wziąć także pod uwagę sytuację, w które samochód ma system do automatycznego zmieniania światłe. Takie usprawnienie może jednak nie uwzględniać mgły czyli warunków, które nie należą do normalnej przejrzystości powietrza. Poruszanie się przy włączonych jedynie światłach do jazdy dziennej podczas złych warunków powietrznych może być powodem do wystąpienia groźnych sytuacji na drodze.
Światła drogowe – czym są i kiedy ich używać?
Podobnie jak światła do jazdy dziennej, światła drogowe nie służą do stosowania do jazdy w każdych warunkach. Światła drogowe to innymi słowy światła długie. Ogólnie upraszczając nie służą one do jazdy dziennej. Stosowanie ich zalecane jest po zmierzchy na słabo oświetlonych lub nieoświetlonych drogach. Należy pamiętać, że włączenie świateł drogowych nie może skutkować oślepienie innych uczestników ruchu. W związku z tym, kiedy zaobserwujemy innego kierowcę to niezwłocznie musimy je wyłączyć i zachować szczególną ostrożność.
Światła mijania – czym są i kiedy ich używać?
Światła mijania to tak naprawdę najpopularniejsze ze wszystkich świateł, choć ich nazwa może tego nie wskazywać. Są to najbardziej uniwersalne światła i możemy je stosować w największej ilości sytuacji drogowych. Kierowcy często używają zamiennie raz świateł mijania i innym razem świateł do jazdy dziennej. Świateł mijania musimy jednak używać gdy jest już po zmierzchu, mamy złe warunki atmosferyczne (słabą widoczność), mgłę, opady atmosferyczne oraz w sytuacji wjeżdżania do tunelu.
Światła przeciwmgłowe – czym są i kiedy ich używać?
Na koniec wspomnimy jeszcze o światłach przeciwmgłowych. Ogólnie to występują ich dwa rodzaje:
- światła przeciwmgłowe przednie, które służą do jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła czy opady) lub do poruszania się na krętej drodze od zmierzchu do świtu nawet w chwili normalnej widoczności;
- światła przeciwmgłowe tylne, które stosuje się w sytuacji gdy widoczność jest mniejsza niż 50 metrów.
Światła w aucie – różnice
Jak widać w samochodzie mamy kilka rodzajów świateł jednak każde z nich mają swoje odrębne zastosowanie. Warto o tym pamiętać, aby nie narazić się na konsekwencje związane z zagrożeniem na drodze czy na otrzymanie mandatu. Światła w aucie zapewniają nam przede wszystkim bezpieczeństwo więc dlatego należy znać różnice pomiędzy nimi. Szerokiej drogi!
Światła w samochodzie nie działają co zrobić?
Nikt nie lubi mieć problemów z samochodem. Niestety, auto choćby najlepsze to jedynie rzecz, która jest narażona na różnego typu awarie. Przede wszystkim zalecamy zachować spokój i jeszcze raz odpalić samochód. Kiedy to zrobimy należy włączać poszczególne światła i samodzielnie lub przy pomocy pasażera skontrolować czy faktycznie nie działają. Jeżeli nasza obawa się potwierdzi a sami nie posiadamy specjalistycznej wiedzy sugerujemy skontaktowanie się z profesjonalnym serwisem. Czasami problem jest dość prosty do wyeliminowania, gdyż polega na wymianie żarówki. Należy pamiętać, że nie wszystkie samochody mają łatwy dostęp do żarówek przez co nie jest to błaha czynność. Z drugiej strony warto skontrolować co jest przyczyną awarii świateł w sytuacji gdy winowajczynią nie jest wspomniana żarówka. Jeżeli nie masz własnego zaufanego mechanika to zapraszamy do kontaktu z Papis Serwis Mechaniczny Poznań, który miesić się w Komornikach przy ulicy Poznańskiej 107.