Jesienne warunki atmosferyczne wymagają od kierowcy odpowiedniego przygotowania swojego auta oraz zmiany letnich przyzwyczajeń. Aura bardzo szybko się zmienia – nawierzchnia często bywa śliska, słońce oślepia, a zmrok zapada dużo szybciej, niż w okresie letnim. Warto zatem zdjąć nogę z gazu, a także odpowiednio przygotować swój pojazd, zanim pogoda zacznie nam przysparzać niepotrzebnych kłopotów. W tym artykule zebraliśmy dla Was kilka ważnych rad i wskazówek, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, zanim rozpocznie się sezon jesienny. Część z tych działań możesz wykonać samodzielnie, jednak niektóre z nich mogą wymagać skorzystania z pomocy specjalisty. Jeżeli interesuje Cię ten temat, to zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią tego artykułu! Życzymy miłej lektury!
Jak przygotować auto do jesieni — wycieraczki
Jeśli chodzi o sam pojazd, to ważne jest sprawdzenie sprawności układu wycieraczek przednich, jak i tylnych oraz dokładnie wyczyszczenie szyb z wszelkich nieczystości i resztek owadów. Jeśli nie wyczyścimy dobrze naszej przedniej szyby wycieraczki mogą „mazać” szybę. Co znacznie pogorszy naszą widoczność zamiast ją poprawić. W sytuacji, kiedy mamy czystą szybę, a wycieraczki wciąż budzą naszą przednią szybę będziemy musieli wymienić pióra wycieraczek na nowe. Z czasem tracą one swoje właściwości i nie zbierają brudu oraz wody, tak jak na początku. Jesień to ten czas w roku, kiedy opady są intensywne, a widoczność mocno ograniczona. Właśnie, dlatego powinieneś bardzo dokładnie zadbać o ten element, a także czystość szyby, gdyż będzie to gwarancją bezpieczeństwa.
Jak przygotować auto do jesieni — wnętrze
Jesień jest to czas, w którym opady występują znacznie częściej. Oznacza to, wsiadanie do samochodu w mokrych butach czy ubraniach. W celu zminimalizowania magazynowania wilgoci rekomendujemy wymianę dywaników, materiałowych na dywaniki gumowe. Dużo łatwiej utrzymają one czystość w taką pogodę, niż ich materiałowe odpowiedniki. Dzięki temu, że wilgoć nie będzie magazynowana, auto zdecydowanie szybciej będzie można wyczyścić, a przy tym w jego wnętrzu nie będzie unosił się stęchły i nieprzyjemny zapach.
Jak przygotować auto do jesieni — elektryka, akcesoria, lakier
Warto zadbać również o elektrykę, doładować akumulator, zakupić zimowy płyn do spryskiwaczy i skrobaczkę do szyb. Przymrozki nie pojawiają się tylko zimą, ale również w okresie jesiennym, dlatego powinniśmy być zawsze przygotowani i posiadać w swoim samochodzie wszelkie niezbędne środki i akcesoria, które pomogą nam w pozbyciu się szronu z szyb. Niezbędne będzie także zabezpieczenie lakieru i nadwozia. Jesień i zima to pory roku, w których pojazd jest najbardziej narażony na uszkodzenie mogące prowadzić do pojawienia się korozji, a tego oczywiście wolimy unikać, gdyż powoduje to dodatkowe problemy i naraża nas na spore koszty. Z racji tego, że klimatyzacji używa się także zimą, radzimy jeszcze sprawdzić jej drożność i czystość. W przypadku klimatyzacji warto ją sprawdzać dwa razy w roku – po zakończeniu sezonu wiosenno – letniego, a także przed jego rozpoczęciem. Jest to dla nas gwarancja, że upały i temperatury minusowe nigdy nas nie zaskoczą, bo będziemy na to odpowiednio przygotowani.
Jak przygotować auto do jesieni — opony
Opony są jedna z ważniejszych rzeczy w samochodzie, są one odpowiedzialne za kontakt samochodu z nawierzchnią, dlatego ważne jest, aby było one w dobrym stanie technicznym. W celu wykonania małego przeglądu opony należy ją dokładnie obejrzeć, czy nie posiada żadnych uszkodzeń mechanicznych, sprawdzić czy nie ucieka powietrze oraz zobaczyć jak głęboki jest bieżnik. Głębokość bieżnika jest odpowiedzialna za odprowadzanie wody i zapobiega zjawisku, które najczęściej występuje jesienią, kiedy opady są znacznie bardziej intensywne – czyli aquaplaning opony. Podczas aquaplaningu opona nie nadąża z odprowadzaniem wody, która zalega na asfalcie co skutkuje utratą przyczepności. Podczas trwania aquaplaningu jesteśmy w stanie stracić przyczepność nawet jadąc prosto. Jest to bardzo niebezpieczne, mało jest kierowców, którzy poradzą sobie z wprowadzeniem samochodu z niespodziewanego poślizgu. Zjawisko to nie występuje, w momencie kiedy opona jest poza minimalną głębokością podaną przez producenta. Pojawia się tylko, wtedy kiedy wartość ta znajduje się poniżej minimalnej, dlatego musimy pilnować, aby jej nie przekroczyć.
Jak przygotować auto do jesieni — hamulce
Następną rzeczą, która warto skontrolować są hamulce. W tym celu warto udać się do serwisu, w ten sposób będziemy mieli pewność, że nasz układ hamulcowy jest sprawny i bez problemu poradzi sobie z jesienną aurą. Hamulce to nie tylko klocki i tarcze, które też są bardzo ważne, ale również płyn hamulcowy. Ten jest higroskopijny co oznacza, że wchłania wilgoć z otoczenia. To prowadzi do obniżenia skuteczności hamowania, a nawet całkowitą utratą siły hamowania. Płyn hamulcowy należy wymieniać co dwa lata jednak wielu kierowców tego terminu nie przestrzega, a druga połowa nie ma o tym pojęcia. Dlatego warto powierzyć swój samochód specjalistą, którzy wiedzą, w jaki sposób o niego zadbać i odpowiednio przygotować go do jesiennej aury.
Jesienny przegląd samochodu — co jeszcze warto skontrolować?
Kolejnym ważnym krokiem, o którym z pewnością nie możesz zapomnieć, jest także skontrolowanie uszczelek w drzwiach i prowadnicach. Sprawdź samodzielnie lub z pomocą specjalisty, czy drzwi w Twoim samochodzie zamykają się w sposób prawidłowy i czy do wnętrza pojazdu nie dostaje się wilgoć. Nieszczelne drzwi mogą również przyczynić się do wyziębiania samochodu, a przecież nikt nie lubi długo czekać, aż wnętrze pojazdu się nagrzeje, kiedy na zewnątrz jest bardzo zimno. Jeżeli chcesz sprawdzić swój samochód przed rozpoczęciem jesieni lub zauważyłeś usterkę, która Cię niepokoi, to serdecznie zapraszamy do odwiedzenia serwisu mechanicznego PAPIS. W naszym serwisie pracują profesjonaliści – z dużą wiedzą i doświadczeniem, którzy pomogą Ci rozwiązać wszystkie problemy z Twoim samochodem! Zapraszamy do kontaktu!