Zdecydowana większość kierowców używa klimatyzacji przez cały rok. Latem, kiedy temperatury są bardzo wysokie, trudno wyobrazić sobie podróż bez chłodnego nawiewu. Jazda w nagrzanym aucie jest przede wszystkim bardzo niekomfortowa, ale także może skutecznie rozdrażnić kierowcę i prowadzić do jego dekoncentracji.
Zimą z kolei ogromną rolę odgrywa ogrzewanie. Powietrze z układu klimatyzacji jest suche, dzięki czemu skutecznie osusza okna i zapobiega ich ponownemu zaparowaniu. Ciepły nawiew pomaga również odmrozić szyby i podwyższyć temperaturę wewnątrz. Aby jednak cieszyć się w pełni sprawną i bezpieczną dla zdrowia klimatyzacją należy minimum raz w roku udać się do serwisu w celu jej odgrzybienia.
Duże różnice temperatur oraz wilgoć odkładająca się w kanałach wentylacyjnych sprawiają, że są one świetnym środowiskiem dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów. Długotrwałe narażenie się na ich wpływ może nieść za sobą bardzo nieprzyjemne komplikacje zdrowotne. Wykonywanie odgrzybiania jest więc konieczne. Najlepiej wykonywać je wczesną wiosną, kiedy wilgotność powietrza staje się mniejsza niż w miesiącach poprzednich.