Wydaje się, że dobrze je znamy i każdy z nas ich unika. Jednak będąc całkowicie uczciwym – czy Wam nie zdarzają się błędy podczas jazdy samochodem? Dzisiaj wskażemy te, które wg danych policji są najczęściej spotykane.
Statystyki najczęściej popełnianych wykroczeń
Wykroczenia i błędy na drodze są chlebem powszednim i z pewnością każdy kierowca niejednokrotnie się z nimi spotkał, a także sam je popełnił. Mimo tego, że wydaje nam się, że dobrze je znamy i skutecznie unikamy, w rzeczywistości może to wyglądać nieco inaczej. Będąc całkowicie uczciwym – czy Wam nie zdarzają się błędy podczas jazdy samochodem? To chyba niemożliwe! Bardzo często wynikają one z naszej pomyłki, chwilowego rozkojarzenia, czy po prostu trudnych warunków na drodze, np. tych atmosferycznych. W tym artykule przygotowaliśmy dla Was małe zestawienie, w którym zawarliśmy wszystkie błędy i wykroczenia, które według polskiej policji, są najczęściej spotykane na naszych drogach. Zainteresowani? Zapraszamy do zapoznania się z materiałem!
Wysokość mandatów za najbardziej popularne wykroczenia
Pierwszym błędem, z którym z pewnością spotkaliście się na polskich drogach nie raz i nie dwa, jest blokowanie lewego pasa. Dotyczy to głównie autostrad, ale także dróg ekspresowych. Wielu kierowców zapomina, że w naszym kraju obowiązuje ruch prawostronny, a lewy i środkowy pas służą jedynie do wyprzedzania. Taki system znacząco ułatwia codzienną jazdę, umożliwia kierowcom utrzymywanie stałego tempa, a także zapobiega powstawaniu korków. Jeżeli kierowcy poruszający się wolniej, zaczynają blokować lewy pas, to ograniczają możliwości innym osobom, co w Polsce karane jest mandatem. Kierowca, który nie dostosuje się do tej zasady, może narazić się na mandat w wysokości nawet 500 zł.
Wyprzedzanie kilku pojazdów podczas jednego manewru
Drugi błąd, o którym nie moglibyśmy nie wspomnieć w tym artykule, to tzw. “wyprzedzanie na trzeciego”. Jest to bardzo niebezpieczny manewr, który polega na tym, że w momencie, gdy jedno auto wyprzedza drugie – najczęściej na drodze jednopasmowej, w tym samym czasie dołącza się trzeci pojazd, który chce wyprzedzić oba samochody. Ten błąd może stwarzać naprawdę niebezpieczne sytuacje, które bardzo często kończą się poważnymi wypadkami. Przestrzegamy przed wykonywaniem tego typu manewrów, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Pośpiech nigdy nie popłaca! Dodatkowo na kierowcę, który postanowił wyprzedzić inne pojazdy w ten sposób, czekają nieprzyjemne konsekwencje. Mandat w wysokości 250 złotych, 5 pkt karnych, a w skrajnych sytuacjach odebranie prawa jazdy i skierowanie sprawy do sądu.
Korzystanie z telefonu podczas jazdy
Trzecie niechlubne miejsce zajmuje korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. Rozmawianie, pisanie wiadomości, korzystanie z portali społecznościowych, aplikacji, a nawet granie w gry – kierowcy bagatelizują niebezpieczeństwo, jakie stwarzają sobie i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Z telefonu komórkowego można korzystać, ale na określonych zasadach. Dotyczy to tylko rozmowy. Warto zaopatrzyć się w specjalną słuchawkę z głośnikiem lub korzystać z trybu głośnomówiącego. Za korzystanie z telefonu w czasie jazdy, można otrzymać mandat w wysokości 200 złotych.
Złe ustawienie fotela kierowcy oraz fotela pasażera
Kolejnym błędem wykonywanym przez kierowców jest złe ustawienie fotela kierowcy. Może się nam wydawać, że ta czynność nie ma wiele wspólnego z prowadzeniem samochodu, czy technika jazdy, jednak musimy zawsze pamiętać, że fotel kierowcy nie jest leżakiem. Odpowiednie ustawienie fotela służy naszemu bezpieczeństwu podczas ewentualnego wypadku. Jeśli będziemy prowadzili samochód w pozycji prawie leżącej to niestety, ale pasy bezpieczeństwa nie ochronią nas w sposób, jaki będziemy tego od nich oczekiwali. Odpowiednia postawa, kiedy prowadzimy samochód to przepis do bezpiecznej podróży – dotyczy to zawsze kierowcy oraz pasażera. Jeśli nasz fotel będzie ustawiony w odpowiedni sposób, to mamy również większą swobodę w panowaniu nad ruchami, które wykonujemy kierownicą. Pamiętajmy, że odpowiednia regulacja fotela wpływa na cały system bezpieczeństwa, który może uchronić nas od wypadku.
Niewłaściwa praca rąk na kierownicy
Często kierowcy uważają, że wykonywanie ruchów kierownicą jest logiczne i nie jest potrzebna nauka tego procesu. Niestety, ale nic bardziej mylnego. Każdy doświadczony kierowca ma swoje wypracowane techniki kręcenia kierownicą, jednak zawsze musimy pamiętać, że podczas wypadku liczą się sekundy, kiedy musimy podjąć stosowną reakcję, żeby cało wyjść z opresji. Podczas wypadku musimy zapanować zarówno nad kierownicą, zmiana biegów oraz pedałami gazu, hamulca i sprzęgła. W jednym momencie, musimy skoordynować wszystkie ruchy i działać szybko i precyzyjnie. Kiedy jako świeżo upieczeni kierowcy nabędziemy już pierwszych umiejętności w prowadzeniu samochodu, musimy zapoznać się z prawidłowym sposobem trzymania kierownicy i ułożeniem na niej rąk. W Internecie dostępnych jest wiele materiałów, na których specjaliści uczą jak powinniśmy posługiwać się kierownicą samochodu – warto jest się z nimi zapoznać.
Niewłaściwe zapinanie pasów bezpieczeństwa
Kolejny podstawowy błąd, który znalazł się w naszym zestawieniu to niedokładne zapinanie pasów bezpieczeństwa. Wspomniane pasy bezpieczeństwa są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia samochodów. Bez nich nasze zdrowie i życie byłoby w wielkim niebezpieczeństwie nawet kilka razy dziennie podczas zwykłej drogi do pracy, czy bardziej gwałtownego hamowania. Kierowcy często nie zwracają uwagi na sposób, w jaki zapinają pasy bezpieczeństwa, a to jeden z często popełnianych błędów, który może odbić się na naszym bezpieczeństwie, podczas wypadku. Musimy pamiętać, że po tym, jak wsiądziemy do samochodu powinniśmy przed ruszeniem zapiąć pasy, najlepszym sposobem jest wyrobienie nawyku, że pasy zapinamy zawsze, niezależnie od długości drogi jaką planujemy przejechać. Najczęściej popełnianymi błędami kierowców dotyczących pasów bezpieczeństwa w samochodach jest niesprawdzenie, czy pas jest wyprostowany i zapięty w odpowiedni sposób. Jeśli, zapniemy pas w innej pozycji niż przez klatkę piersiowa i biodra, może okazać się, że pasy nie utrzymają nas w odpowiedniej odległości od kierownicy, czy poduszki powietrznej podczas zderzenia, co skutkować może poważnymi obrażeniami klatki piersiowej. Pasy bezpieczeństwa chronią nas również, przed zmianą położenia naszego ciała w przypadku gwałtownego hamowania. Jeśli będziemy zmuszeni hamować gwałtownie, nie zsuniemy się z fotela i będziemy mogli zareagować, zmieniając biegi lub hamując.
Powyższe błędy zdarza się popełniać nawet bardzo doświadczonym kierowcom, jednak, jeśli zauważymy u siebie lub bliskich takie sytuacje powinniśmy ich o tym poinformować. Działamy wtedy nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale również dla bezpieczeństwa osób, które będą dookoła pojazdu, którym jedzie osoba popełniająca błędy. Pamiętajmy, przede wszystkim, żeby zawsze zapinać poprawnie pasy bezpieczeństwa oraz zachowywać zdrowy rozsądek, kiedy podróżujemy samochodem. Nie dopuszczajmy do sytuacji, kiedy możemy narazić na niebezpieczeństwo siebie, naszych pasażerów oraz innych osób, które aktualnie znajdują się obok naszego samochodu.