Legalizacja świeżo założonej instalacji gazowej w samochodzie nie jest problematyczna. Jednakże musimy posiadać komplet wymaganych dokumentów.
Legalizacja instalacji gazowej – najważniejsze informacje
Legalizacja instalacji gazowej – jak często?
Gdy przebrniemy przez wszelkie formalności i wszystkie niezbędne informacje o LPG mamy wbite w dowód rejestracyjny, możemy na długi czas cieszyć się tańszą i bardziej ekologiczną jazdą na alternatywnym paliwie. Nie można jednak zapominać o tym, że prócz przeglądu, może nam się skończyć również legalizacja instalacji gazowej. Jak często powinno się dokonywać tego procesu? Kupując butlę gazową, możemy zdecydować się na taką, której trwałość jest określana na 20 lat od daty produkcji. Legalizacja zbiorników LPG w Polsce musi jednak odbywać się nie rzadziej, niż co 10 lat. Tak więc najbardziej trwałe butle wystarczą na dwa 10-letnie okresy ich użytkowania. Czasami eksploatacja wymaga częstszych legalizacji butli. Dzieje się tak np. po kolizji, kiedy to nasze auto zostaje skierowane na ponowny przegląd techniczny. Wtedy zazwyczaj musimy również udać się do odpowiedniego warsztatu, by diagnosta mógł dokonać ponownej legalizacji butli LPG.
Legalizacja instalacji gazowej – koszt
Przy procesie, jakim jest legalizacja instalacji gazowej, koszt tego zabiegu nie powinien być większy, niż 300 zł. To zdecydowanie mniej, niż wydalibyśmy na zakup nowego zbiornika. Jego ceny zaczynają się od 400 zł (bez uwzględnienia kosztów montażu). Homologację butli LPG możemy przedłużyć w odpowiednich zakładzie zatwierdzonym przez Transportowy Dozór Techniczny (TDT). Wykaz takich serwisów można znaleźć na stronie internetowej www.tdt.gov.pl.