Idealne auto dla firmy czyli jakie? Używane, ale jak nowe, reprezentacyjne, ale pakowne, ekonomiczne w cenie i eksploatacji, bezawaryjne. Czy to ideał? Cóż, każdy ma inne potrzeby.
Planowany zakup samochodów dla firmy warto poprzedzić analizą celów, którym ten zakup ma służyć. Z jednej strony to oczywiście zapewnienie odpowiedniego funkcjonowania firmy. Tu pod uwagę bierzemy głównie walory praktyczne, jak np. pakowność, koszty eksploatacji. Samochody służbowe są także elementem polityki HR i narzędziem budowania lojalności pracowników. Dla każdego szczebla pracowniczego odpowiednie będą inne marki i modele. Warto też zauważyć, że auta służbowe to atrakcyjna powierzchnia reklamowa do zaprezentowania swojej oferty.
Auto używane czy nowe? Z punktu widzenia firmy odpowiedniejsze wydaje się kupienie samochodu używanego, ponieważ te auta największy spadek wartości w pierwszych latach użytkowania mają już za sobą. Co za tym idzie firma nie traci też wiele na odsprzedaży samochodu po zakończeniu jego eksploatacji. Można znaleźć na rynku kilkuletnie czy nawet prawie nowe auta, które idealnie będą się nadawały do celów reprezentacyjnych i handlowych. Są tańsze niż nowe, ale efekt wizerunkowy dają ten sam.
Bardzo ważne jest określenie potrzeb użytkowych pracowników, którzy będą korzystać z auta. Dla przedstawicieli handlowych bardzo często przydają się duże przestrzenie bagażnika, które pozwolą na przykład przewieźć testowe egzemplarze produktów do klienta czy spakować materiały na konferencje. Tu wybór często pada na małe vany lub samochody combi. Nawiasem mówiąc, nawet kadrze zarządczej przydaje się odpowiedni bagażnik, zwłaszcza w przypadku częstych podróży służbowych. W tym przypadku wybór częściej pada na bardziej reprezentacyjne limuzyny.
Cena jak zawsze jest bardzo ważnym kryterium zakupu, ale coraz łatwiejszy dostęp do różnych form finansowania, jak kredyty i leasingi, sprawia, że nie zawsze trzeba iść na kompromisy. Poza ceną istotne są koszty eksploatacji i tu kluczowy staje się wybór pomiędzy dieslem, benzyną i LPG. Wydaje się, że ekonomicznym wyborem będzie zakup auta zasilanego tym ostatnim.
Bezawaryjne? Cóż, piszemy o ideale. W praktyce awarie zdarzyć się mogą zawsze. Dlatego zakupu warto dokonać w salonie, który zapewni nam opiekę serwisową i regularne przeglądy, a może nawet pomoc drogową na terenie całego kraju.