Zanim przejdziemy do tego czy trzymanie nogi na sprzęgle jest szkodliwe. Będziemy musieli dowiedzieć się, jak działa i jakie zadanie pełni sprzęgło w samochodzie. Pozwoli nam to lepiej i dokładniej wszystko zrozumieć. Najprościej, mówiąc sprzęgło jest odpowiedzialne za przekazanie momentu obrotowego z silnika na koła. Sprzęgło jest cały czas ‘włączone’ czyli moment z silnika cały czas jest przekazywany. Dopiero, w momencie kiedy wciśniemy pedał sprzęgła następuje ‘wyłączenie’. Wtedy też możemy swobodnie zmienić bieg. W zależności od samochodu stosowane są inne sprzęgła. O nieco innej budowie i sposobie działania, aczkolwiek ich główne zadanie czyli rozłączenie silnika ze skrzynią biegów pozostaje niezmienne.
Wytrzymałość sprzęgła
Wytrzymałość sprzęgła jak w przypadku wszystkich części eksploatacyjny w samochodzie zależy od wielu czynników. Omówimy kilka najważniejszych, więc wytrzymałość sprzęgła zależy od :
- Sposobu eksploatowania naszego samochodu. Odpuść sobie dynamiczną jazdę, jeśli zależy Ci na jak najdłuższej żywotności sprzęgła. Staraj się również unikać wysokich obrotów na wciśniętym pedale sprzęgła, a następnie jego gwałtownego puszczania inaczej mówiąc strzelania ze sprzęgła.
- Ciągnięcia przyczepek, lawet a także jazdy w górach czy w zabłoconym terenie. W każdej z tych sytuacji jest nam dużo ciężej ‘wyczuć’ samochód, dlatego dajemy dużo więcej gazu niż zwykle, nie chcemy aby nam zgasł. Musimy pamiętać, że im wyższy moment obrotowy tym szybciej zużywa się nasze sprzęgło.
- Wbrew pozorom wybór producenta sprzęgła, również jest bardzo ważny. Jeśli tylko możesz sobie pozwolić, kup sprzęgło od renomowanej firmy. Jeżeli zależy Ci na żywotności staraj się unikać niemarkowych zamienników.
Czy trzymanie nogi na sprzęgle jest szkodliwe?
Czy zdarza się Tobie podczas jazdy niepotrzebne przetrzymywać nogę na sprzęgle np. podczas postoju na światłach lub w trakcie hamowania? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje może nieść za sobą takie działanie?
Sprzęgło to niezwykle ważny element w każdym samochodzie. Ten zespół jest zbudowany w taki sposób, że łączy ze sobą wał napędzany, a także wał napędowy. Zostało to skonstruowane tak, aby przenosić między oba wały- moment obrotowy. Jakie jest główne działanie sprzęgła i dlaczego pełni ono tak ważną rolę? Dzięki temu elementowi możliwe jest, aby nasza jazda była płynna. To jednak nie wszystko! Sprzęgło umożliwia także zatrzymywanie samochodu. U niedoświadczonych kierowców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą samochodem, bardzo często można zaobserwować zjawisko, które polega na “szarpaniu”. Wynika to z faktu, że sprzęgło nie jest zmieniane w sposób prawidłowy, czyli dostosowany do konkretnej prędkości, z którą porusza się samochód.
Jak niepotrzebne trzymanie nogi na sprzęgle wpływa na samochód?
Jeżeli takie zachowanie jest Ci bliskie i co gorsza, często Ci się zdarza, to niestety, ale możesz spodziewać się kłopotów. Długotrwałe, częste i niepotrzebne trzymanie wciśniętego sprzęgła, może prowadzić do uszkodzenia łożyska oporowego sprzęgła lub samego sprzęgła. Poznasz je po hałasie oraz poszarpywaniu pedału sprzęgła. Konieczna jest wtedy wizyta u mechanika oraz wymiana części. Wydajemy pieniądze i marnujemy czas. Zastanawiasz się teraz pewnie, w jaki sposób używać sprzęgła, aby go nie obciążać i eksploatować prawidłowo. Już spieszymy z pomocą!
Przede wszystkim – stojąc na światłach, wrzuć luz i zaciągnij ręczny albo wciskaj hamulec nogą. Obserwując, jak zmieniają się światła, z pewnością zdążysz włączyć bieg, nie irytując pozostałych uczestników ruchu drogowego. Zachęcamy również do zrezygnowania z hamowania przy pomocy sprzęgła. Wystarczy, że zdejmiesz nogę z gazu, a pojazd sam zacznie zwalniać. Takie działanie prowadzi także do oszczędności – samochód nie zużywa wtedy paliwa, klocków hamulcowych i tarcz.
Po czym poznać, że sprzęgło jest do wymiany?
Sprzęgło samo w sobie składa się z wielu elementów. Jednak w sytuacji, kiedy mówimy o zużyciu sprzęgła mamy na myśli materiał cierny na tarczy sprzęgła. Kiedy jego grubość znajduje się poniżej wartości minimalnych podanych przez producenta, zaczyna pracować nieprawidłowo. Najczęściej występujące objawy, to:
- Kiedy ruszamy normalnie, robimy wszystko zgodnie ze sztuką a samochód szarpie.
- Zauważamy, że samochód gorzej reaguje na gwałtownie przyspieszanie inaczej mówiąc prędkość obrotowa silnika rośnie, ale auto ma problem z przyspieszeniem (ślizga się).
- w sytuacji, kiedy pedał sprzęgła zaczyna pracować i reagować na nasze działanie dopiero na samym końcu pedału. Inaczej mówiąc, kiedy mamy pedał jest puszczony w około 90% a samochód dopiero zaczyna ruszać z miejsca.
- Słyszymy szumy z okolic skrzyni biegów. Jeśli słyszysz jakieś niepokojące dźwięki z okolic skrzyni biegów oddaj auto do mechanika w celu wykonania diagnozy. W takiej sytuacji nie ma co zadawać się na siebie, bo usterka może okazać się poważniejsza, niż nam się wydaje.
Jakie mogą być koszty, gdy w naszym samochodzie uszkodzi się sprzęgło?
Już na wstępie możemy powiedzieć, że wymiana lub naprawa sprzęgła to usługa, która będzie nas kosztować niemałe pieniądze. Dlatego już wcześniej powinieneś zmienić swój sposób jazdy, np. ruszając łagodnie, nie używając tego elementu poza zmianą biegu, czy pilnując, aby zawsze wciskać je maksymalnie. Oczywiście, nie zawsze tak się da, dlatego w przypadku, gdy uszkodzisz sprzęgło, musisz być przygotowany na spore koszty.
Sprzęgło jest elementem niezwykle skomplikowanym, dlatego warto oddać zepsuty samochód do specjalisty, który posiada odpowiednie narzędzia, wiedzę oraz doświadczenie do diagnozy usterki oraz naprawy. Zależnie od tego, jaki model samochodu posiadasz, wymiana sprzęgła może wahać się w granicy cenowej od kilkuset do nawet 3-4 tysięcy złotych! Oczywiście mówimy tutaj o samym elemencie – nie wliczając w to pracy fachowca. Średnio może on liczyć od 400-700 złotych za samą pracę przy wymianie sprzęgła.
Jeżeli sprzęgło w Twoim samochodzie zaczyna szwankować, a Ty poszukujesz rzetelnego specjalisty, który szybko i sprawnie pomoże Ci z tym problemem, to serdecznie zapraszamy do serwis PAPIS! W naszym warsztacie pracują ludzie, którzy posiadają ogromne doświadczenie i wiedzę. Dodatkowo oferujemy wyjątkowe, konkurencyjne ceny! Nie zwlekaj i już dziś zadzwoń lub przyjedź do nas osobiście, a my chętnie pomożemy Ci w diagnozie twojego samochodu oraz naprawie.