Problem jakim jest zaparowana szyba dotyczy większości kierowców. Pojawia się on jesienią i zimą i może być bardzo dokuczliwy. Dlaczego pojawia się para wodna na szybach Twojego auta? Powodów może być kilka i zwykle nie są skomplikowane.
Zaparowane szyby w samochodzie – co jest powodem?
Powodów zaparowanych szyb w samochodzie może być wiele. Jeżeli ten problem jest częsty i z czasem się nasila warto skorzystać z usług profesjonalnego zakładu. W tym zakresie może pomóc nasz serwis mechaniczny w Poznaniu (obecnie Komorniki, pod Poznaniem – 20 min z centrum miasta). Niemniej poniżej przedstawimy kilka typowych powodów zaparowania szyb w aucie.
Zabrudzony filtr kabinowy
Jednym z nich jest zabrudzony filtr kabinowy. Kierowca może go łatwo wyeliminować – konieczna jest po prostu jego wymiana, najlepiej dwa razy w roku. Spokojnie można wybrać produkt tańszy, ale wymienić go dwukrotnie w ciągu roku. Zbierająca się wilgoć w pojeździe jest doskonałym siedliskiem dla bakterii, które szybko się mnożą i skutecznie psują nasze samopoczucie. Jeśli filtr jest świeży, powodów zaparowanych szyb warto szukać dalej. Możliwe, że kanały doprowadzające powietrze lub odprowadzające wodę są zapchane.
Uszkodzenie nagrzewnicy
Często można również spotkać się z usterką dotyczącą uszkodzenia nagrzewnicy, albo źle podłączonych przewodów doprowadzających do niej płyn chłodzący. W takim przypadku majsterkowanie na własną rękę jest w zasadzie tylko i wyłącznie dopuszczalne gdy kierowca jest z zawodu mechanikiem samochodu. Problem z uszkodzoną nagrzewnicą nie jest błahostką, więc warto aby z ten problem został rozwiązany przez specjalistów.
Skruszona lub zsunięta uszczelka
Kolejnym tropem może być skruszona lub zsunięta uszczelka. Warto poszukać i naprawić problem z uszczelkami, gdyż jest on jedną z głównych przyczyn występowania problemu z zaparowanymi szybami w samochodzie. Zazwyczaj wymiana uszczelki to błahostka, która może znacząco wpłynąć na komfort naszej jazdy.
Jak pozbyć się zaparowanych szyb w aucie?
Najlepszy i najrozsądniejszym rozwiązaniem problemu zaparowanych szyb w aucie będzie udanie się do serwisu mechanicznego. Należy pamiętać, że para na szybie może być dużym zagrożeniem w trakcie jazdy samochodem. Ogranicza ona znacznie obserwację przez kierowcę tego co jest na drodze i wokół niej. Jeżeli jednak do serwisu nam jest nie po drodze to sugerujemy skorzystanie z kilku domowych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Oczywiście te rozwiązania mają tylko i wyłącznie tymczasowy.
Sposoby na zaparowane szyby w samochodzie
Tak jak obiecaliśmy przedstawimy kilka skutecznych sposobów na zaparowane szyby w samochodzie. Metody te sprawdzą się zwłaszcza w sytuacji gdy jesteśmy na wyjeździe a do naszego mechanika jest zdecydowanie za daleko. Dlatego jeszcze raz podkreślimy, że są to patenty tylko i wyłącznie na jakiś czas a nie na stale. Do tego czasu można zakupić pochłaniacze wilgoci, albo umieścić w kabinie kilka woreczków z ryżem, posiadających właściwości higroskopijne. Są to chyba najprostsze metody na tego typu awarię. Niektórzy twierdzą także, ze idealnie się sprawdzi tu żwirek dla kota, jednak my nigdy nie korzystaliśmy z takiego sposobu na usunięcie pary z szyb w aucie. Do jeszcze ciekawszych metod należą te z przekrojonym ziemniakiem w kokpicie czy otwartą pianka do golenia. Watro samemu sobie przetestować tego typu rozwiązania aby samodzielnie ocenić ich skuteczność przed wyprawą w dalszą trasę.
Jak odparować szyby w aucie?
Podsumowując odparowanie szyb w aucie jest możliwe nawet bez ingerencji mechanika. Istnieją bowiem pewne sposoby na zaparowane szyby. jedne z nich są bardziej a inne mniej skuteczne. My jednak zawsze zalecamy rozwagę i wizytę u swojego mechanika lub w naszym punkcie w Komornikach, gdzie z pewnością znajdziemy przyczynę i ją wyeliminujemy aby ostatecznie wyeliminować problem z odparowaną szybą.
Jak szybko odparować szyby w samochodzie?
Na koniec jeszcze akapit dla osób, które nie mają ani czasu, ani potrzebnych atrybutów do odparowania szyby, ani mechanika pod ręką. Sposobem aby szybko odparować szyby w aucie jest skorzystanie z wentylacji. Należy w tym przypadku skierować silny strumień powietrza z wentylatora tylko i wyłącznie na przednią szybę auta. Szacowany czas na przeprowadzenie tego procesu może potrwać od kilkunastu sekund do kilku minut. Dodatkowo jeżeli auto jest wyposażone w klimatyzację to warto ją włączyć i schłodzić powietrze. Samo chłód z klimatyzatora doprowadza do osuszania powietrze – w tym pary z szyby.