Jak bezpiecznie przewieźć rower?
W Polsce prawo umożliwia nam przewiezienie roweru w samochodzie na kilka sposobów, między innymi: na dachu, na haku, w przyczepie oraz w bagażniku (przy złożonym tylnym rzędzie foteli). Kierowca ma pełną dowolność, jeśli chodzi o wybór metody. Wybierając, jednak, jeden konkretny sposób powinien wziąć pod uwagę jak duży jest rower, ilu przewozi pasażerów. Zanim podejmie ostateczną decyzję warto, aby upewnił się, który ze sposobów transportu będzie dla niego najbezpieczniejszy. W tym artykule skupimy się na bagażniku dachowym, opowiemy o jego wadach i zaletach.
Przewożenie roweru na dachu samochodu
Zazwyczaj przewożenie roweru na dachu samochodu odbywa się za pomocą specjalnego bagażnika. Przeważnie składa się on tak zwanej bazy (podstawowy bagażnik jest zazwyczaj wykonany z dwóch belek) oraz doczepionych do niej uchwytów rowerowych. Produkty z najwyższej półki cenowej są w stanie przewieźć, aż do 6 rowerów naraz. Oprócz tego są wykonane z bardzo dobrych jakościowo materiałów. Ceny bagażników rowerowych zaczynają się już od 300 zł, najdroższe są w stanie kosztować nawet 1500 zł.
Głównymi zaletami, które wyróżniają dachowy bagażnik rowerowy są:
- samodzielny montaż bagażnika dachowego, aby go zamocować nie musimy jechać do warsztatu samochodowego, damy radę bez fachowców.
- perfekcyjna widoczność podczas jazdy – przez to, że uchwyt rowerowy wraz z rowerami znajduje się na dachu, mamy świetną widoczność w tylnej szybie samochodu, nic nam jej nie blokuje.
- możliwość wykorzystania tak zwanej bazy w celu zamontowania bagażnika dachowego, będziemy mieli więcej miejsca na bagaże.
- więcej miejsca w kabinie pojazdu dla pasażerów oraz ich bagaży – przez to, że rowery są zamocowane na bagażniku dachowym, nie zabieramy miejsca wewnątrz samochodu.
Bagażnik rowerowy mocowany na dachu jest najczęściej kupowany przez rodziny z dziećmi oraz osoby, które zabierają rowery na dłuższe wyjazdy. Przez to, że mają pusty bagażnik samochodu są w stanie zabrać więcej ubrań, kosmetyków, akcesoriów czy innych potrzebnych na wyjeździe rzeczy..
Czym się kierować podczas wyboru bagażnika dachowego?
Wybierając konkretny model bagażnika dachowego powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego jakość wykonania, stabilność oraz, czy będzie w stanie właściwie unieruchomić rower nawet podczas prędkości autostradowych. Należy też zwrócić uwagę, czy posiada odpowiedni certyfikat, podstawą jest norma unijna – określana symbolem CE. W momencie kiedy bagażnik, nie ma takiego certyfikatu odradzamy jego zakup. Dodatkowym atutem będzie oznaczenie „City Crash”. Oznacza to, że podczas wypadku drogowego (tylko do prędkości 50 km/h) bagażnik pozostanie na swoim miejscu.
Jak się mają przepisy do przewożenia roweru na dachu?
W polskim prawie nie jest jasno zdefiniowane, w jaki sposób powinniśmy przewozić rowery na dachu. Kierowca zatem powinien zapoznać się z tym, co jest zapisane w instrukcji obsługi. Najważniejsze jest to, aby bagażnik rowerowy został poprawnie zamontowany oraz był użytkowany zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie może być też obciążony ponad to, co zadeklarował producent, może to być bardzo niebezpieczne (zalecamy zajrzeć w instrukcje, aby mieć pewność, jaką wagę możemy umieścić na stelażu). Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to, że w przypadku samochodów osobowych waga bagażnika nie może przekraczać 50 kg oraz 70 kg w przypadku samochodów terenowych oraz kombi.
Pamiętaj o tym, że bagażnik dachowy wraz z rowerami zmienia aerodynamikę samochodu, pojazd może wolniej przyspieszać oraz być bardziej podatny na oddziaływanie wiatru.
Podsumowanie – najbezpieczniejszy sposób na przewóz rowerów w samochodzie osobowym
Na wakacyjny wyjazd lub zwykły wypad za miasto często zabieramy ze sobą rowery. Aby jednak przewieźć je w bezpieczny sposób musimy wybrać jeden z kilku możliwych sposobów ich transportu. Oczywiście, najłatwiej byłoby złożyć tylne fotele i umieścić rower wewnątrz pojazdu, ale najczęściej jest to po prostu niemożliwe. Są jednak inne możliwości.
Najłatwiejszym, najtańszym i najbardziej popularnym sposobem zabrania ze sobą roweru na wyjazd jest zamontowanie na dachu belek bazowych oraz uchwytów. Warto pamiętać, że belki dobiera się konkretnie do modelu pojazdu, a uchwyty z automatycznymi zaczepami i zamkami przeciwkradzieżowymi będą lepszym rozwiązaniem, niż zakup uchwytów tradycyjnych. Alternatywą, która dostępna jest dla każdego typu auta, jest bagażnik montowany na klapę bagażnika. To rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Co prawda przymocowanie jednośladów jest bardzo proste, ale dostanie się do zawartości bagażnika wymaga w pierwszej kolejności demontażu rowerów. Najkorzystniejszym, zatem rozwiązaniem wydaje się być zainwestowanie w bagażnik na hak holowniczy. Bardzo łatwe jest bowiem jego zamontowanie, jak i umieszczenie na nim rowerów. Większość z tych modeli umożliwia otwarcie bagażnika samochodowego bez demontażu jednośladów.