Dla każdego kierowcy poranne skrobanie szyb nie jest niczym przyjemnym. Wychodzimy z ciepłego mieszkania i dostrzegamy zamarznięte, zaśnieżone auto. Niezbyt miła wizja, prawda? Czy można w takim razie jakkolwiek pomóc sobie produktami chemicznymi, aby czynność odmrożenia i wyczyszczenia ich poszła nam szybciej i sprawniej?
Kluczem do sukcesu na pewno jest zaopatrzenie się w odpowiedni płyn do spryskiwaczy. Produkty przeznaczone do stosowania zimą przede wszystkim nie zamarzają w zbiorniku ani na szybie, spełniając swoje podstawowe zadanie, czyli łatwe usuwanie brudu. Nie bez znaczenia jest również ich zapach. Warto wiedzieć, że dobry płyn w swoim składzie musi zawierać alkohol etylowy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kierowców na rynku pojawiły się także chemiczne odmrażacze do szyb.
Wystarczy spryskać nimi oblodzoną powierzchnię, odczekać chwilę i ściągnąć rozmrożoną warstwę ściągaczką. Pamiętajmy jednak, że produkty te są bardzo łatwopalne i nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu ze skórą.
Jak skutecznie usunąć lód z szyby samochodu?
Aby skutecznie usunąć lód z szyby samochodu, użyj skrobaczki do zeskrobania lodu z szyby. Jeśli nie masz skrobaczki, możesz użyć karty kredytowej lub innej, twardej plastikowej karty. Jednak ta technika dotyczy tylko i wyłącznie szyb w samochodzie. Nie możemy w ten sposób usuwać lodu z lakieru samochodu. Żeby wykonać tę czynność najbardziej efektywnie, najlepiej jest w pierwszej kolejności włączyć ogrzewanie/ nawiew przedniej oraz tylnej szyby samochodu. Wtedy, kiedy będziemy usuwać zamarznięty śnieg z szyb, samochód nie będzie nam parować od wewnątrz. Następnie musimy dokładnie usunąć skrobaczką warstwę lodu. Dobrze jest pamiętać o założeniu rękawiczek, ponieważ przy ujemnych temperaturach kontakt z zimnymi substancjami nie jest przyjemny. Wśród kierowców krąży mit o odmrażaniu samochodu, polewając go gorąca wodą. To rozwiązanie jednak nie jest rekomendowane, gdyż zderzamy ze sobą skrajnie różne temperatury. Możemy wtedy doprowadzić do pęknięcia szyby, a co za tym idzie będziemy musieli zapłacić kilkaset złotych za wymianę szyby na nową.
Płyny do odmarzania szyb w samochodzie
Wygodniejsza alternatywą na usunięcie lodu z szyb samochodu jest użycie specjalnych płynów do odmrażania szyb. Możemy zakupić je w każdym sklepie motoryzacyjnym oraz w większych sklepach ogólnobranżowych. Płyn ten w swoim składzie zawiera alkohol, dzięki któremu szybko pozbędziemy się lodu. Wystarczy kilka razy psiknąć płynem na zamrożona szybę i będzie ona pozbawiona lodu. Kolejnym krokiem jest ściągnięcie pozostałości ściągaczkę, ściereczkę lub użycie wycieraczek samochodowych. Płyn do rozmrażania lodu, który zalega na naszych szybach samochodowych ma potwierdzone działanie do -70 stopni Celsjusza oraz zabezpiecza szybę, przed przywieraniem do niej lodu. Producenci płynów do odmrażania szyb samochodowych zapewniają, że te substancje są w pełni bezpieczne dla szyb, wycieraczek oraz lakieru samochodu. Dodatkowo w porównaniu do pozywania się lodu za pomocą skrobaczki – używają płynu nie będziemy rysować szyb.
Jak odśnieżyć samochód, aby nie uszkodzić lakieru?
Śnieg to piękna rzecz, ale jego usuwanie z samochodu może być uciążliwe dla kierowców. Najlepszym sposobem na usunięcie śniegu z samochodu bez uszkadzania lakieru jest użycie ściągaczki. Ale przy zakupie tego urządzenia musimy pamiętać, żeby była miękka. Jeżeli ściągaczka do śniegu będzie zawierała ostro zakończone końce lub plastikowe ząbki, to jej użycie może być tragiczne w skutkach dla lakieru naszego samochodu. Często ludzie chcą jak najszybciej odśnieżyć auto i nie myślą o konsekwencjach. Jeżeli kilkukrotnie będziesz trzeć ostrymi końcami ściągaczki po lakierze to musisz pamiętać, że istnieje ogromne ryzyko uszkodzenia lakieru. Często najtańsze wersje ściągaczek są wykonane z twardego plastiku, który może wyrządzić szkody w lakierze i pozostawić rysy głębokie, aż do podkładu (biała warstwa pod lakierem). Możesz również użyć szczotki i wiadra z wodą, jeśli nie masz ściągaczki. Wiemy natomiast, że zimą odśnieżanie samochodu bardzo denerwuje kierowców. Jednak jest to konieczność, żeby ruszyć w podróż swoim samochodem. Pamiętajmy również o ośnieżaniu nie tylko szyb ale również lamp i dachu auta. Jeżeli nie zdejmiemy nadmiaru śniegu z dachu może to skutkować ograniczeniem widoczności przez przednią szybę samochodu w momencie, kiedy pod wpływem prędkości oraz ciepła śnieg spłynie nam na szybę. Możemy wtedy stwarzać niebezpieczeństwo na drodze, jeśli w porę nie włączymy wycieraczek, które usuną śnieg z przedniej szyby. Kolejnym sposobem na pozbycie się śniegu jest usuniecie specjalna miotełką nadmiar pokrywy śnieżnej z szyb, lamp oraz dachu. Mamy wtedy pewność, że lakier nie zostanie porysowany, gdyż nie będziemy skrobać tylko zmiatać śnieg. Pozostanie wtedy delikatna warstwa śnieżna na karoserii, która powinna roztopić się podczas jazdy i nagrzewania samochodu. Musimy jednak pamiętać, żeby większość śniegu usunąć. Kiedy już zmieciemy śnieg, możemy pozostałości zebrać szmatką wykonaną z mikrofibry szmatką (specjalna ścierka, która nadaje idealnie do wycierania samochodu). Dzięki temu pozbędziemy się w bezpieczny sposób nadmiaru śniegu z naszego auta.