Zastanawialiście się kiedyś, jakie leki są nieodpowiednie dla kierowców? Mało kto postępuje z zaleceniami i zapoznaje się z ulotką dołączoną do opakowania. Większość bazuje na wiedzy powszechnej, poleceniach znajomych, radach mamy czy własnej intuicji.
Leki przeciwhistaminowe
Leki przeciwhistaminowe (a dokładniej difenhydramina, klemastyna, hydroksyzyna, cetryryzyna, loratydyna) wpływają negatywnie na sprawność psychomotoryczną. Wywołują także senność, osłabienie i wydłużają czas reakcji. Podczas stosowania tych leków zalecane jest obserwowanie swojego organizmu i w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących sygnałów – nie siadanie za kółko.
Leki dla cukrzyków
Leki nasenne i uspokajające
Leki nasenne i uspokajające zdecydowanie usypiają i wyciszają, przez co podczas jazdy samochodem są one co najmniej niewskazane. Wśród takich preparatów są nie tylko leki na bazie nasennej melatoniny lub z dodatkiem difenhydraminy, ale i zioła o podobnych właściwościach, np. kozłek lekarski (czyli waleriana), wyciąg z szyszek chmielu, melisa, dziurawiec.
Leki na nadciśnienie
Leki na nadciśnienie (zwłaszcza te starszej generacji) mogą osłabiać organizm i wywoływać zmęczenie u kierowcy. Pogarszają one koncentrację i zaburzają procesy myślowe.
Leki psychotropowe
Leki psychotropowe, a zwłaszcza te przeciwdepresyjne i przeciwlękowe źle wpływają na bezpieczeństwo podróżowania samochodem. Jeśli nie zapoznaliśmy się z ulotką lub nie skonsultowaliśmy ich zażywania z lekarzem lub farmaceutą, lepiej odpuścić sobie prowadzenie pojazdu.
Leki na kaszel
Leki na kaszel najczęściej zawierają kodeinę. Ten aktywny składnik jest bardzo skuteczny, jeśli chodzi właśnie o hamowanie kaszlu, lecz jego zażywanie jest obarczone ryzykiem wystąpienia wielu niepożądanych działań, takich jak uczucie senności oraz zawroty głowy. W wyniku tego może dojść do pogorszenia sprawności psychofizycznej, dlatego pacjenci stosujący leki zawierające kodeinę nie powinny wsiadać za kierownicę i prowadzić samochodu.