ABS to skrót od ang. Anti-Lock Braking System, którym oznacza się system zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania. Jaka jest historia ABS-u, na czym polega jego działanie i jakie korzyści niesie dla przeciętnego kierowcy? O tym wszystkim w naszym dzisiejszym wpisie.
Wbrew powszechnej opinii ABS nie jest wynalazkiem nowym. Powstał bowiem na przełomie lat 60 i 70 – tych z myślą o amerykańskim wojsku. Konkretnie chodziło o myśliwce lądujące na lotniskowcach. Stamtąd trafił do branży motoryzacyjnej, a od 2004 roku jest to obowiązkowy system we wszystkich nowych autach sprzedawanych w krajach Unii Europejskiej. ABS stanowi część układu hamulcowego i zapobiega zablokowaniu się kół podczas nagłego hamowania. Większość kierowców w sytuacji pojawienia się na drodze przeszkody lub innego niebezpieczeństwa hamuje na tyle mocno i długo, że koła w aucie zaczynają się blokować. Wtedy samochód traci przyczepność, zaczyna go obracać, ściągać w bok lub dochodzi do całkowitej utraty kontroli nad autem. By temu zapobiec powstał właśnie system ABS, który naśladuje hamowanie pulsacyjne. Robi to jednak o wiele precyzyjniej i dokładniej niż kierowca. Podczas uruchomienia się systemu pedał hamulca drga i jest wypychany w górę. Jest to działanie prawidłowe i kierowca absolutnie nie powinien zmniejszać nacisku na pedał. Tylko wtedy system zadziała prawidłowo. ABS zapobiega wpadnięciu w poślizg podczas nagłego hamowania. Skraca on również drogę potrzebną do całkowitego zatrzymania pojazdu. Oprócz poprawy bezpieczeństwa system ma również wpływ na mniejsze zużycie opon.
Jak prawidłowo jeździć po oblodzonej drodze?
Kiedy zaczyna się sezon zimowy, to bardzo często wiąże się to ze zwiększoną ilością wypadków samochodowych. W dużej mierze wynika to z utrudnionych warunków, na które narażeni są kierowcy. Śnieg, intensywne opady, mgły, fakt, że bardzo szybko robi się ciemno, a także oblodzona nawierzchnia – doskonale wiemy, że może to spędzać sen z powiek niejednemu kierowcy! W tym artykule chcemy skupić się na problemie z oblodzoną drogą, która może spowodować niemały poślizg. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak powinieneś działać, gdy Twoje auto zacznie się ślizgać, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem!
Co należy robić w razie poślizgu?
Pierwszą zasadą, o której powinniśmy pamiętać bezwzględnie, jest zachowanie całkowitego spokoju, a także nie wykonywanie żadnych gwałtownych ruchów. Najgorszą rzeczą, którą może zrobić każdy kierowca, jest wciskanie “na siłę” hamulca albo bezmyślnie kręcenie kierownicą.
Jak działa ABS?
ABS to rodzaj układu (położenie: układ hamulcowy), który jest wykorzystywany we wszelkiego rodzaju pojazdach mechanicznych, czyli takich, które zostały wyposażone w silnik. Głównym zadaniem ABS jest blokowanie kół w momencie, gdy samochód hamuje. Wielu kierowców z pewnością nie raz było wdzięcznych układowi ABS, gdy zredukował on ryzyko utraty kontroli nad prowadzonym pojazdem, ściągnięcia auta z jedni, czy wirowania pojazdu. Dzięki temu, że teraz większość aut jest wyposażona w układ ABS, ryzyko, że kierowca wpadnie w poślizg, jest znacznie mniejsze. ABS pomaga bowiem w hamowaniu na śliskiej powierzchni.
Warto regularnie dbać o swój samochód i dokładnie przygotowywać go na każdy nadchodzący sezon – zwłaszcza ten zimowy, gdy warunki atmosferyczne bardzo często nie są korzystne dla kierowców. Dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa innych, pamiętajmy także, aby w tym okresie jeździć znacznie wolniej. Jeżeli podejmujesz na drodze jakiekolwiek manewry, to za każdym razem daj sobie odpowiedni czas i miejsce. Poza tym zadbaj także o zimowe opony, płyn do spryskiwaczy oraz sprawdź stan techniczny swojego auta. Jeżeli chcesz zadbać o swój samochód przed zimą, to koniecznie odwiedź serwis PAPIS!