Każdy właściciel auta dokonując jego zakupu musi liczyć się z kosztami rejestracji oraz innymi opłatami, w tym ubezpieczeniem pojazdu. W Polsce obowiązkowe jest jedynie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Czy warto jednak zdecydować się na rozszerzenie ochrony auta i wykupienie ubezpieczenia AC?
Posiadanie własnego auta wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu trudnych do przewidzenia zdarzeń, takich jak kradzież, uszkodzenie czy wypadek. I właśnie przed takimi sytuacjami chroni kierowcę oraz samochód ubezpieczenie autocasco. Osoba posiadająca wykupione AC ma gwarancję, że w razie wystąpienia którejś z powyższych sytuacji otrzyma ona od ubezpieczyciela odszkodowanie. Dotyczy to również sytuacji kiedy do niebezpiecznego zdarzenia doprowadził sam kierowca lub kiedy nie można ustalić tożsamości sprawcy. Autocasco chroni dodatkowo pojazd przed aktami wandalizmu czy uszkodzeniami związanymi z klęską żywiołową. Szczegółowy zakres ubezpieczenia reguluje umowa, z którą koniecznie trzeba się dokładnie zapoznać. Polisa AC jest oczywiście dodatkowo płatna i to właśnie jej koszt stanowi największy argument osób, które nie decydują się na jej wykupienie. Trzeba jednak powiedzieć wprost, że koszt naprawy auta po chociażby niewielkiej szkodzie parkingowej przewyższa niejednokrotnie wartość polisy AC. Są jednak sposoby, by zmniejszyć ten wydatek. Warto od momentu otrzymania prawa jazdy zostać współwłaścicielem auta mamy, taty, babci, wujka. Dzięki temu nabywamy zniżki za bezszkodową jazdę i przez to koszt autocasco dla naszego własnego auta będzie niższy. Wielu ubezpieczycieli oferuje również atrakcyjne rabaty przy wykupieniu jednorazowo pakietu OC + AC. Takie rozwiązanie może się okazać opłacalne finansowo. Podczas wyboru polisy warto wybrać się do punktu, który umożliwia porównanie ofert wielu ubezpieczycieli.
Ubezpieczenie AC to jeszcze jedna bardzo ważna korzyść – spokój za kierownicą. Jazda autem będzie z pewnością przyjemniejsza, jeśli mamy świadomość, że w razie stłuczki lub kolizji nie będziemy musieli martwić się o pokrycie kosztów naprawy.