Pod koniec września w Sejmie odbyło się głosowanie dotyczące nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym. Zmiany w przepisach w największym stopniu dotyczą pieszych. Na czym dokładnie one polegają?
Według obowiązujących przepisów to na pieszym leży obowiązek zachowania szczególnej ostrożności za każdym razem kiedy chce on przejść przez drogę lub torowisko w miejscu do tego przeznaczonym. Dodatkowo jeśli pieszy znajduje się już na przejściu to kierujący mają obowiązek ustąpić mu pierwszeństwo. Po wejściu w życie nowych przepisów od 1 stycznia 2017 r. sytuacja ta ulegnie zmianie. Od tego czasu pieszy będzie miał pierwszeństwo przed kierowcami aut za każdym razem kiedy będzie chciał przejść przez jezdnię. Kierowca widząc osobę zbliżającą się do oznakowanego przejścia będzie musiał się zatrzymać i przepuścić pieszego. Pieszy nie będzie jednak mógł wtargnąć na jezdnię. Za każdym razem będzie musiał w pierwszej kolejności upewnić się czy kierowca go widzi i ustępuje mu pierwszeństwa. Zasada ta nie będzie miała zastosowania w przypadku motorniczych. Pieszy widząc zbliżający się tramwaj nie będzie mógł wejść na przejście, ponieważ w takiej sytuacji to pojazd szynowi będzie mieć pierwszeństwo. Jeśli jednak przechodzień będzie już na pasach to nadjeżdżający tramwaj musi się zatrzymać.
Ustawodawca zmiany tłumaczy chęcią jeszcze lepszej ochrony pieszych. Z prowadzonych statystyk jasno wynika, że do największej liczny wypadków z udziałem pieszych dochodzi właśnie na oznakowanych przejściach. Przed wejściem zmian w życie planowana jest ogólnopolska kampania informacyjna.